از اینکه مدتی بی‌هدف باشید نترسید

سخنرانی خانم سیده فاطمه مقیمی در روبه‌راه پاییز (بخش دوم)
۱۶ بهمن ۱۳۹۶
کارهای کوچک دوست‌داشتنی
۱۸ بهمن ۱۳۹۶

از اینکه مدتی بی‌هدف باشید نترسید

چند هفته قبل، بعد از انتشار این تصویر در کانال تلگرام بیست‌تاسی، دوستانی پیام فرستادند که:

“این وضعیت تا کی طبیعیه؟”

” از اینکه سردرگم باشیم و ندونیم باید چیکار کنیم، کلافه‌ایم.” 

“هنوز تو پیله‌ایم و سرگردان‌ همینجوری داریم به ۳۰ سالگی نزدیک می‌شیم و هیچ کاری نکردیم. نه اینکه کاری نکرده باشیم. کارهایی انجام دادیم، ولی راضی نیستیم چون به هدفمون نرسیدیم”.

“از اینکه مدام به این شاخه و اون شاخه بپریم خسته شدیم”

 

در کانال تلگرام دکتر لشکربلوکی متنی با عنوان «از اینکه مدتی بی‌هدف باشید نترسید.» منتشر شده که قبلا در کانال تلگرام بیست‌تاسی با شما به اشتراک گذاشتیم. 

بعد از سوالاتی که دوستان و همراهان ما مطرح کردند، تصمیم گرفتیم این متن را به عنوان یک مطلب مستقل در سایت منتشر کنیم تا از بی‌هدف بودن نترسیم و برای تجربه‌های نو آماده شویم.

«از اینکه مدتی بی‌هدف باشید نترسید.»

جمله‌ای منسوب به آنتونی رابینز، سخنران معروف انگیزشی جهان در شبکه‌های اجتماعی رد و بدل می‌شود با این مضمون: “کسانی را می‌شناسیم که سر در گمند، هر روز به راهی می‌روند، کاری را شروع می‌کنند بعد به کار دیگری می‌چسبند. آنها مشکل ساده‌ای دارند؛ آن مشکل این است: نمی‌دانند چه می‌خواهند. شما هم اگر ندانید هدفتان چیست، طبیعی است که نتوانید به آن برسید.”

اگر این مطلب بدین معنا گرفته شود که تجربه‌کردن، رهاکردن، و شروع‌کردن تجربه‌های جدید را بد بدانیم و این را مساوی سرگردانی بدانیم. این جمله ۱۰۰% اشتباه است.

درست است که هدف داشتن خوب است، ولی اگر من (من به عنوان یک فرد یا سازمان یا یک کشور) خودم و محیطم را نشناسم، و بخواهم عجولانه هدف‌گذاری کنم این نیز کاملا اشتباه است.

به ما آموخته‌اند که قبل از انتخاب و هدف‌گیری، تحلیل و تفکر کنیم. ولی این جمله همیشه درست نیست. شما گاهی چاره‌ای ندارید که ابتدا تجربه کنید و سپس بر اساس اطلاعاتی که بدست می‌آورید، تحلیل و انتخاب کنید (به این می‌گویند کنش اطلاعاتی).

نگاه راهبردی:

پیش از انتخاب هدف باید تحلیل کرد. ولی اگر تفکر و تحلیل به جایی نمی‌رسد باید دست به اقدامات (کنش‌های کوچک و آزمایش‌های کنترل شده) زد، تا از طریق تجربه‌ورزی به دیدگاهی جدید برسیم و بتوانیم هدف‌گذاری کنیم.

پس تجربه‌ورزی، امتحان‌کردن حوزه‌های مختلف و کنشگری و کاوشگری بد که نیست، خوب نیز هست و گاهی تنها راه است.

بی‌هدفی برای یک دوران محدود بد نیست. عدم تلاش/تجربه‌ورزی برای شناخت و تعیین اهداف بد است.

به خاطر بسپارید: تعهد و تمرکز بر یک هدف که پشتوانه محکمی ندارد مانند این است که تخت گاز به سمت پرتگاه برویم. پیشروی کور به سمت هدف می‌تواند از بی‌هدفی خطرناک‌تر باشد.

📌 کاوشگر و کنشگر باشید و از اینکه مدتی بی‌هدف باشید نترسید. ولی دیر یا زود باید بر چند هدف متمرکز/متعهد شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *