گزارشی از رویداد پیچ بوتکمپ دانشگاه صنعتی امیرکبیر – آذر ماه ۱۳۹۵
۲۰ آذر ۱۳۹۵
حال خوبم آرزوست
۲۵ دی ۱۳۹۵

آدم‌های موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

Champions team

یکی از نگرانی‌های متفکرین، کمرنگ شدن اراده و سخت کوشی در نسل جوان است. برای همین موج جدیدی از تحقیقات درباره کلمه پر معنای Grit ( شهامت توام با قاطعیت) در دستور کار و تحقیق روانشناسان و مدیران موسسات آموزشی قرار گرفته است.

صاحب نظران رفتارشناسی، Grit را: « پشتکارمشتاقانه برای دستیابی به اهداف درازمدت» نیز تعریف کرده‌اند. آنها، ۵ خصلت برای این ویژگی جالب در نظر گرفته‌اند:

Untitled pictureآدم‌های بسیار موفق دنبال این نیستند که بی‌نقص ترین باشند

به طور عمومی افراد سخت کوش به دنبال بی نقص بودن نیستند اما همه تلاش‌شان را به خرج می‌دهند که بهترین باشند. بهترین بودن یک خصلت است نه یک هدف چون امکان خطا و نقص، یک امر طبیعی است.

برای یک ورزشکار یا ژیمناست بی‌نقص بودن معنی دارد ولی در حالت عمومی، کمال مطلوب، برداشت و ایده‌ایی است که از طرف دیگران تعیین می‌شود و تلاش برای دست یافتن به کمال دیگران نوعی توهم است. به همین خاطر، اضطراب، عدم اعتماد به نفس، خودکم بینی، وسواس بیش از حد، اعتیاد و افسردگی از مشخصات اصلی کمال گرایان است.

2مدام بر شهامت‌شان می‌افزایند

اندازه گرفتن صفتِ شجاعت شاید امکان ناپذیر باشد ولی این خصوصیت فردی رابطه مستقیمی با مفهوم Grit دارد. افرادی که خطا را بخشی از مسیر دستیابی به هدف می‌دانند نه تنها واهمه‌ایی از شکست ندارند بلکه آن را با آغوش باز می‌پذیرند چون پذیرفتن احتمال شکست، اجازه ریسک کردن را به اینگونه افراد می‌دهد.

همه افراد قادر نیستند به این خصلت دست یابند چون شکست خوردن می‌تواند باعث اضطراب و محافظه کاری شود. ترس از شکست، جسارتِ برای رسیدن به اهداف بزرگ را در وجودمان سرکوب می‌کند. برای همین باید مدام برای افزایش شهامت تلاش کنیم. شجاعت شبیه تمرین بدن سازی است که اگر هر روز تمرین و تکرار نشود بدن را از بهترین حالت بودن دور می‌سازد. Grit یا پشتکارِ مشتاقانه برای دستیابی به اهداف درازمدت٬ نیاز به جرات دارد.

۲۰۳۰grit

3تشخیصِ انجام یک کار به شکل درست

داشتن یک شعور ذاتی برای انجام کارهای محول شده آن هم به بهترین شکل ممکن یکی دیگر از ۵ خصلت افراد بسیار موفق است، خصلتی که با دنباله روی از دیگران فرق دارد.

از دید محقق دانشگاه پنسیلوانیا خانم Angela Duckworth تشخیصِ انجام یک کار به شکل درست، شبیه شرکت در یک مسابقه است با نیت گرفتن مدال طلا… برای همین انسان هدفمند به طور خستگی ناپذیر کار می‌کند و واهمه ای از خطا ندارد در صورتی که آدم دنباله رو با چنگ و دندان سعی می‌کنند که فقط اشتباه نکند.

4پیگیری اهداف درازمدت

دستیابی به یک هدف بدون همت و استعداد میسر نیست. بی‌شک، شانس می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد اما شانس به در خانه خیلی‌ها می‌زند. برای سرآمدِ دیگران بودن، تلاش و تمرین بدون وقفه و تمرکز بر اهداف درازمدت حرف اصلی را می‌زند.

تلاش و از خودگذشتگی در صورتی ابعاد وسیع پیدا می‌کند که افراد بتوانند ضمن داشتن اهداف مشخص، برای پشتکار خود معنا و مفهوم بیافرینند. درکِ رابطه بین تلاش و استعداد و درهم آمیزی آنها با یک هدف مشخص، ایجاد انگیزه، شوق و شجاعت خواهد کرد.

5تحمل سختی‌ها

تحمل و مدارا توانایی است که به بعضی از افراد اجازه می‌دهد از موانع بازدارندهِ هدف عبور کنند و سلامت منطقی شان را بعد از هر شوک و حملهِ پیش‌بینی نشده حفظ کنند. خوشبینی، خلاقیت و اعتماد به نفس بر تحمل دشواری‌ها خواهد افزود. تحملی که به افراد اجازه می‌دهند با دلبازی تمام به خودش بقبولاند که: «در پایان همه چیز درست خواهد شد و اگر هنوز درست نشده است پس هنوز به پایان مسیر نرسیده‌ام»

ترجمه+

1 دیدگاه

  1. ضیاء شیخ الاسلامی گفت:

    بسیار عالی. تدی از آنجلا داکورث در این مورد هست که دیدنش خالی از لطف نیست:

    https://www.ted.com/talks/angela_lee_duckworth_grit_the_power_of_passion_and_perseverance

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *