۱۰ پیشنهاد عملی برای دهه هشتادی‌ها
۲۶ خرداد ۱۳۹۶

دعوت به یک چالش ۳۰ روزه

طبق عادتی که در بیست‌تاسی داریم تا جای ممکن سعی می‌کنیم مربیان و میهمانانی که در بیست‌تاسی حضور داشته‌اند یا با ما همکاری داشته‌اند را از طریق وبسایت و شبکه‌های اجتماعیشان دنبال کنیم.

به همین واسطه در یک ماه گذشته در کانال تلگرامی آیدین حبیبی مربی کارگاه تغییر توسط ساخت عادت‌های سازنده با مجموعه مطالبی به عنوان چالش سی روزه مواجه شدیم که برای ما بسیار آموزنده بود. تصمیم گرفتیم به همین بهانه شما را به یک چالش سی روزه دعوت کنیم.

بنابراین از امروز به مدت یک ماه و هر روز یکی از چالش‌ها را اینجا مطرح می‌کنیم و شما را هم دعوت می‌کنیم که همراه ما باشید. اگر دوست دارید در این مسیر سی روزه همراه ما باشید چند پیشنهاد هم برای شما داریم:

*اگر وبلاگ دارید

پیشنهاد می‌کنیم هر روز آدرس مربوط به چالش همان روز را در کامنت‌ها قرار  دهید تا ما و دیگر دوستان شرکت کننده در این چالش نوشته شما را بخوانیم. ( البته اگر دوست داشته باشید و موافق این کار باشید، چون اصراری بر این نیست که نوشته‌هایتان را عمومی کنید)

*اگر وبلاگ ندارید،

می‌توانید در بخش کامنت همین مطلب نوشته‌هایتان را قرار دهید تا ما و دیگر دوستان شرکت کننده در این چالش سی روزه نوشته‌ها و تجربیات شما را هم بخوانیم.

*یا اگر قصد دارید در اینستاگرام، کانال تلگرام یا هر یک از شبکه‌های اجتماعی دیگری به این چالش سی روزه بپردازید،

هر روز آدرس مستقل همان مطلب را در بخش کامنت‌ها قرار دهید.

*روزی یک پومودرو برای این کار وقت بگذارید 

لازم نیست زمان خاصی در طول شبانه روز برای انجام این کار در نظر بگیرید و خودتان را مقید کنید که مثلا بین ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح این کار را انجام دهید. کافیست روزی یک پومودرو برای این کار وقت بگذارید و در این چالش همراه ما باشید.

*پیش از شروع کار، نوشته journaling، شرح حال نویسی با هدف پیشرفت حرفه‌ای را هم بخوانید

ما در این نوشته در خصوص اینکه چگونه شرح حال بنویسیم، انتخاب قالب و ابزار مناسب نوشتن، و تبدیل شرح حال نویسی به یک عادت و … توضیح داده‌ایم.

شرح حال نویسی با هدف پیشرفت حرفه‌ای

روز ۱
✍🏻 برای چه یادداشت می‌نویسی؟

[می‌خواهی چه چیزی از آن به‌دست آوری؟ فکر می‌کنی نوشتن چطور به احساس و هوشت کمک می‌کند؟]

روز ۲

✍🏻 دربارهٔ پروژه یا هدفی بنویس که مدت‌هاست در ذهن داری ولی کاری برایش انجام نداده‌ای.

[فهرستی از کارهایی را بنویس که مدام عقب می‌اندازی و جداگانه دلیل اهمیت هرکدامش را توضیح بده. مشخص کن که با انجام دادن آنها به چه موفقیتی در زندگی نزدیک می‌شوی. لازم نیست که برای این فهرست کاری بکنی. برای قدم اول همین کافی است.]

 

روز ۳
✍🏻در کودکی دوست داشتی چه‌کاره شوی؟

[آیا امروز کاری شبیه به آن انجام می‌دهی؟ واکنش همان کودک به شرایط امروزت چطور است؟]

 

روز ۴
✍🏻در ۱۰ سال آینده، خودت را چطور می‌بینی؟

[امروز، نگاهی به آینده می‌اندازیم. امیدواری در آن آینده چه‌کارهایی را انجام داده‌ای و به چه دست‌آوردی رسیده‌ای. سعی کن ۵ قدم برای رسیدن به آن تصویر را مشخص کنی.]

 

روز ۵

✍🏻در حال حاضر غذای محبوبت چیست و آن را چطور درست می‌کنی؟

[بعد از چند روز نوشتن دربارهٔ موضوع‌های مهم و بزرگ، امروز را به خودمان راحت می‌گیریم. این دستور غذا را از کجا پیدا کردی؟ آیا غذایی بوده که نسل به نسل در خانواده‌ات گشته یا خودت ابداع کردی؟ شاید هم از گوگل پیدا کردی؟ اگر اهل غذا درست کردن نیستی، از خوردن غذای محبوبت بنویس.]

امروز روز ششم است

روز ۶

✍🏻اگر می‌توانستی با نوجوانی خودت ارتباط داشته باشی، به او چه می‌گفتی؟

[او را به چه چیز تشویق می‌کنی و از چه بر حذر می‌داری؟ آیا او به آنکه امروز هستی، افتخار می‌کند؟ از این ارتباط چه نکته‌ای می‌تواند مشوق امروزت شود؟]

منتظر نوشته‌های شما هستیم….

15 دیدگاه ها

 1. sam گفت:

  چالش روز اول من
  ✍🏻 برای چه یادداشت می‌نویسی؟
  [می‌خواهی چه چیزی از آن به‌دست آوری؟ فکر می‌کنی نوشتن چطور به احساس و هوشت کمک می‌کند؟

  💭
  چرا می‌نویسم؟

  مدت‌هاست که درست و حسابی ننوشته‌ام. آنگونه که دلم بخواهد، بدون فکر کردن به قضاوت دیگران و رها.
  وقتی به گذشته نگاه می‌کنم، و آنچه در گذشته نوشته‌ام را مرور می‌کنم، می‌بینم با وجود تمام ضعف‌ها حس و حال نوشته‌هایم خوب است. کلمات و واژگانی که در یک ظرف ریخته‌ام انگار جان دارند، زنده‌اند و با من حرف می‌زنند.
  برخی نوشته‌های قدیمی‌ام را که می‌خوانم و خط فکری‌ام را مرور می‌کنم احساس خوبی به من دست می‌دهد. شاد می‌شوم و توام با این شادی یک حسرت هم همراه من هست و آن کم نوشتن و ننوشتن در این سال‌های اخیر.
  می‌خواهم از امروز کمی جدی‌تر برای نوشتن وقت بگذارم. شاید به قول شما کافیست روزی یک پومودرو زمان صرف این کار کنم و همسفر شما شوم …
  • می‌خواهم این عادت خوب را در خودم ایجاد کنم و بی‌ترس و دلهره و در نظر گرفتن قضاوت دیگران شروع کنم به بنویسم‌
  • وقتی نوشتن را آغاز می‌کنم احساس می‌کنم خلاق‌تر می‌شوم. انگار در پوست خودم نمی‌گنجم و دلم می‌خواهد با قدرت و سرعت بیشتری بنویسم.

 2. Sz گفت:

  من نوشته‌هامو برای این چالش هرروز اینجا میذارم:
  https://t.me/WorldThroughMyEyes

 3. Zia گفت:

  حجم زیاد کارهاییکه لازمه در طول روز انجامشون بدم باعث میشه گه‌گاه برخی‌هاشون رو فراموش کنم!
  نوشتن این کمک رو به من می‌کنه که از حجم تسک‌های باز مونده در ذهنم کمتر بشه و بتونم به کاغذ منتقل‌شون کنم و ذهنم، در لحظه، موارد کمتر و محدودتری رو در نظر داشته باشه؛ حداکثر یک یا دو موضوع. و این یعنی تمرکزم به ازای هر موضوع افزایش قابل توجهی پیدا می‌کنه. افزایش تمرکز به موضوع، تسلط ما رو نسبت به اون موضوع بیشتر می‌کنه، و این حس رو میده که به زندگی‌مون کنترل بیشتری داریم و این احساس کنترل بر زندگی خیلی خوشاینده!

 4. سعید گفت:

  امروز من این چالش را شروع کردم. امیدوارم این ۳۰ روز را بتوانم مرتب انجام دهم. من برای نوشته هام یک وبلاگ ساختم:
  http://adventurer.blogfa.com/

  • بیست‌تاسی گفت:

   بسیار عالی سعید عزیز. خوشحالیم که قراره این یک ماه در کنار هم در این چالش شرکت کنیم. امیدواریم در پایان این ۳۰ روز خوشحال و راضی باشید که در این چالش شرکت کردید 🙂

 5. ملیحه گفت:

  سلام من امروز این چالش رو شروع کردم و خوشحالم که بهونه ای میشه تا دوباره بنویسم
  چالش روز سوم
  http://myexperiencechallenge.blogfa.com/post/1

  • بیست‌تاسی گفت:

   ملیحه عزیز خوشحالیم که در این چالش همراه ما هستید و خوشحال‌تر از اینکه شروع کردید به نوشتن.
   امیدواریم تجربه‌های خوبتون رو با ما و همراهان ما به اشتراک بگذارید و این فرصتی باشه برای ما که از امروز بیشتر درباره آسمون شب بدونیم و یاد بگیریم 🙂

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *