پاییز فصل هرس کردن است…
۶ آبان ۱۳۹۶
معرفی کتاب: پایان‌های ضروری
۱ آذر ۱۳۹۶

زمانی برای خلوت و تنهایی با خود

آخرین باری که با خود خلوت کردید و دنیا را  پشت سر گذاشتید کی بود؟

دنیای امروز ما را به شدت به هم متصل کرده و ما دائما با افراد و گروه‌های زیادی در ارتباطیم. با وجود گوشی‌های هوشمند، آیپد، لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهای شخصی به دنیای اطراف‌ وصلیم و به این متصل بودن اعتیاد پیدا کرده‌ایم. حتی در مواردی که گوشی‌‌ها زنگ نمی‌خورند یا پیامی نمی‌دهند هم آن را روشن و چک می‌کنیم و  تقریبا به طور دائم به اینترنت متصلیم.

ما به شدت مشغول شبکه‌های اجتماعی هستیم و این زمان کمی را برای ما باقی می‌گذارد تا با خودمان تنها باشیم و خود را بشناسیم.  اختصاص دادن زمان‌هایی برای خلوت کردن با خود فواید قابل توجهی برای ما دارد و شاید بهتر است مهارت تنها شدن و خلوت کردن با خود را هم بیاموزیم. یا اگر اندکی به این مهارت توجه می‌کنیم، آن را تقویت کنیم و بهبود ببخشیم.

بهتر است ساعاتی را در روز،

روزهایی را در هفته

و هفته‌هایی را در ماه

و ماه‌هایی را در سال

به طور کلی از دنیای دیجیتال، از اینترنت، از تلفن همراه و از تلویزیون جدا شویم و تنها باشیم.

گاه با خود تنها باشیم، گاه با خانواده و گاه با دوستان نزدیک.

 

درباره فواید و مزیت‌های تنها بودن و خلوت‌کردن با خود مواردی زیادی مطرح شده که ما به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 تنها ماندن ذهن را شفاف می‌کند

وقتی زمانی را صرف تنهایی کنیم، می‌توانیم ذهن‌مان را از تمام حرف‌ها و سرو صداهایی که از طریق رسانه‌ها، همکاران، دوستان و خانواده‌ شنیده‌ایم و می‌شنویم_ و نظر ما را راجع به دنیای اطراف‌مان شکل می‌دهند_خالی کنیم  و به صدای درون‌مان امکان شنیده شدن بدهیم.

خلوت و تنهایی باعث پرورش خلاقیت می‌شود

وقتی تنها هستیم، دیگر خبری از رقابت افکار و برنامه‌ها در ذهن‌مان وجود ندارد،  به همین دلیل ذهن‌مان می‌تواند آزادانه در مسیر الهاماتِ درست به پرواز درآید.

تنها ماندن باعث ایجاد اعتماد به نفس می‌شود

ایجاد اعتماد به نفس تحت تاثیر عوامل متعدد خارجی، کار دشواری است. تنها ماندن به صدای حقیقی درون‌مان این امکان را می‌دهد تا بر اساس ارزش‌های واقعی‌مان مسیر درست را به ما نشان دهد. وقتی بر اساس خواسته‌های واقعی‌مان قدم برداریم و از اطراف تاثیر نپذیریم، صدای درونی حقیقی‌مان قوی‌تر و ثابت‌قدم‌تر می‌شود.

تنها ماندن حس استقلال‌ را تقویت می‌کند

اندیشه و انجام کار به صورت مستقل از تکیه‌گاه‌های همیشگی‌مان، کلید رسیدن به یک زندگی خوب و موفق است. وقتی لحظاتی را در تنهایی می‌گذرانیم، به خودمان این امکان را می‌دهیم تا به اهدافی بیندیشیم و جان دهیم که باعث می‌شوند بتوانیم مستقل از دیگران به تکامل برسیم.

خلوت و تنهایی باعث روشن شدن برداشت‌مان از زندگی می‌شود

برداشت‌ ما از زندگی بر اساس تجربه‌ها و هیجان‌های لحظه‌ای‌ ما  شکل می‌گیرد. وقتی لحظه‌ای تمامِ تجربه‌های پیشین را از درون‌ خود خارج می‌کنیم و رها از تاثیرات و هیجان‌های اطراف، سبک بال در دنیای تنهایی‌ پرواز می‌کنیم، می‌توانیم قضاوت‌های اولیه‌  از زندگی را دوباره بررسی و تمام نقاط تاریک‌اش را برای‌ خودمان شفاف ‌کنیم.

 تنها ماندن استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد

استرس و اضطراب به دلیل انتظارات تحمیلی از خارج به وجود می‌آید. وقتی لحظاتی را به تنهایی می‌گذرانیم، می‌توانیم این انتظارات را از زاویه‌ای متفاوت مشاهده کنیم، و اهمیت کاذب‌شان را درون‌مان کاهش دهیم.

 تنها ماندن باعث ایجاد اولویت‌بندی در زندگی می‌شود

ارزیابی دائم آن‌چه برای‌ ما  در زندگی اهمیت دارد، کار بسیار مهمی است. بهترین راه برای شناخت خودمان و خواسته‌های مهم زندگی‌  این است که اندکی تنها بمانیم. بدون آن‌که رقابتِ اولویت‌های تحمیلی از جانب دیگران ذهن‌ ما  را پر کنند، در تنهایی می‌توانیم به احساسات و شور و علایق واقعی درون‌مان دست یابیم.

 خلوت و تنهایی بهره‌وری را بالا می‌برد.

وقتی تنها هستیم و می‌توانیم به آرزوها و اهداف و اولویت‌های واقعی‌  بیندیشیم، شور و هیجان واقعی‌ مافوران می‌کنند.

این هیجان‌ها، انگیزه‌ای می‌شوند برای هدایت‌ ما به سوی انجام اعمال خاصی که ما را به آن اهداف و اولویت‌ها می‌رسانند. برای انجام کار مشتاق‌مان می‌کنند و به ما انرژی انجام اموری را می‌دهند تا بتوانیم از طریق آنها به برنامه‌های بزرگ زندگی‌ برسیم.

خلوت و تنهایی باعث تقویت روابط‌  می‌شود

می‌خواهید باور کنید یا خیر، ولی تنها ماندن روابط‌مان با آدم‌های مهم زندگی‌مان را مستحکم‌تر و قوی‌تر می‌کند. وقتی زمانی را برای درک و ارزش‌دهی به خواسته‌های درونی‌مان داشته باشیم، می‌توانیم دیگران را بهتر درک کنیم و به آنها ارزش دهیم.+

تنهایی و خلوتمان را چگونه بگذرانیم؟

_به طبیعت برویم و از دیدن طبیعت لذت ببریم

به قول نویسنده کتاب « ویتامین طبیعت» Richard Louv، آینده متعلق به انسان‌هایی است که رابطه هوشمندانه‌تری با طبیعت بیرون دارند. به عبارتی دیگر، هر چه تکنولوژی پیشرفته‌تر می‌شود احتیاج ما به طبیعت بیشتر خواهد شد.

_ساعاتی را برای آشپزی صرف کنیم و با خانواده و دوستان خود وقت بگذرانیم

_از دوستان قدیمی سراغی بگیریم و به آن‌ها سر بزنیم و از خاطرات قدیمی حرف بزنیم

_به صدای وجودی خود گوش دهیم، به خواسته‌های واقعی که به ما کمک می‌کند خود واقعی‌مان باشیم

_کارهایی که دوست داریم انجام دهیم. شعر بخوانیم. موزیک گوش بدهیم. کتاب‌های مورد علاقه‌مان را بخوانیم. عکاسی کنیم

و…

تنهایی لزوماً به معنای جدایی از دیگران نیست، بلکه به این معناست که هیچ‌وقت از خود دور نشویم. تنهایی عدم حضور دیگران نیست، بلکه حضور داشتن تمام و کمال برای خود است، چه همراه با دیگران، چه بدون حضور آن‌ها.

پارکر پالمر

شما دوست دارید در خلوت  و تنهایی چه کارهایی انجام دهید؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *