یازده سؤالی که باید قبل از سی سالگی از خود بپرسید
۳ شهریور ۱۳۹۶
اهمیت رزومه‌سازی
۱۹ شهریور ۱۳۹۶

کارآموزی چیست؟ کارآموز کیست؟

حدود یک ماهی هست که قصد داریم دو کارآموز به مجموعه بیست‌‌تاسی اضافه کنیم که در کنار تیم بیست‌تاسی باشند و هم به توسعه مهارت‌های خود بپردازند و هم در این مسیر همراه و همکار ما باشند. دلیل نوشتن این مطلب هم اتفاقاتی است که روند انتخاب کارآموز رخ داده است. روندی بسیار دردآور و زجردهنده و تاسف‌انگیز و از طرفی امیدوارکننده و انگیزاننده. دلیل این تناقض را در ادامه خواهم گفت:

چرا دردآور و زجردهنده و تاسف‌انگیز؟

درد آور از این جهت که وقتی می‌بینم بیست‌تاسی ساله‌های سرزمینم هنوز آنگونه که باید خودشان را نمی‌شناسند

توانایی‌هایشان را نمی‌شناسند و بعد از ۱۶ سال درس خواندن و یادگیری و آموزش هنوز

در معرفی خود عاجزند. دوست خوبمان حمید طهماسبی مطلب خوبی درباره خودفروشی نوشته‌اند که اینجا با شما به اشتراک گذاشته‌ایم.

چرا امیدوارکننده و انگیزاننده؟

از این جهت که مطمئن می‌شویم راه درستی در بیست‌تاسی در پیش گرفته‌ایم، هرچند سخت، اما مهم  و پر اهمیت.

اما در ادامه بهتر است تعریفی از کارآموز و کارآموزی داشته باشیم

کارآموز به چه کسی گفته می‌شود؟

An intern is one who works in a temporary position with an emphasis on on-the-job training rather than merely  employment +

یک کارآموز شخصی است که در موقعیتی موقت با تأکید بر آموزش در محل کار به جای اشتغال، کار می‌کند.

کارآموزی چیست؟

Apprenticeship  یا کارآموزی به مفهوم آموزش در محل کار که منجر به شایستگی در طول یک سال در هر حوزه کاری می‌شود.

the concept of on-the-job training leading to competence over a period of years is found n any field of skilled labor+

کارآموزی در واقع یک نوع نظام آموزشی است که در آن به کارآموزان با توجه به مهارت‌های مورد نیازشان، آموزش داده می‌شود. دوره‌های کارآموزی شامل مشاغل صنعتی و یا آموزش به افرادی که به دنبال مجوز برای فعالیت در یک حرفه هستند، می‌شود. کارآموزان، مهارت‌های مورد نیاز شغل آینده خود را در دوره‌های کارآموزی می‌آموزند.

معمولاً بیشتر آموزش‌های دورهٔ کارآموزی، در حین کار برای یک کارفرما -که آموزش کارآموز را برعهده دارد- انجام می‌گیرد؛ در عوض آن، کارآموزان نیز پس از کسب مهارت‌های لازم، برای مدت معینی که بر روی آن با کارفرما به توافق رسیده‌اند، کار خود را در محل، ادامه می‌دهند.+

 یکی از منابع مهم درآمد در دوران دانشجویی internship یا کارآموزی است.

دانشجویان معمولا دوره کارآموزی را در طول تابستان می‌گذرانند. دوره کارآموزی علاوه بر ایجاد درآمد نکته بسیار مثبتی در رزومه شما نیز خواهد بود. کسانی که در طول تحصیل برای کارآموزی به شرکت‌های معتبر می‌روند معمولا پس از فارغ‌التحصیلی راحت‌تر کار پیدا می‌کنند. بسیاری از این دانشجویان هم از همان شرکت‌هایی که در آنها internship را می‌گذرانند، پیشنهاد کار دریافت می‌کنند.

روش اقدام برای internship یا کارآموزی:

اقدام برای internship ساده است و معمولا تنها به ارسال رزومه برای شرکت‌ها محدود می‌شود. بسیاری از شرکت‌ها از طریق وب‌سایت‌هایشان اقدام به جمع‌آوری رزومه می‌کنند و می‌توانید رزومه خود را از همین طریق بفرستید.

اگر دوست یا آشنایانی در شرکت‌ها دارید، حتما با آنها تماس بگیرید و از آنها نیز بخواهید که رزومه شما را برای بخش‌هایی که به دنبال intern هستند بفرستند. معمولا ارسال رزومه از طریق افراد، موثرتر از ارسال رزومه در وب‌سایت‌هاست.

بعد از ارسال رزومه و در صورتی که رزومه شما انتخاب شود برای شما مصاحبه تلفنی یا حضوری می‌گذارند و در صورتی که مصاحبه‌ها موفقیت‌آمیز باشد پیشنهاد کار برای شما ارسال می‌شود.

اهمیت دوره کارآموزی

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که بسیاری  از دانش آموختگان مقطع کارشناسی با آن مواجه خواهند شد؛ کمبود تجربه عملی یا به عبارتی کم بار بودن رزومه کاری آنهاست که تاثیر نامطلوبی بر آینده شغلی دانشجو خواهد داشت.

دوره کارآموزی فرصتی طلایی را برای حضور در محیط‌های موفق صنعتی، تجاری و خدماتی برای دانشجو فراهم می‌کند تا از این طریق و بدون دغدغه مسئولیت ها و تبعات شغلی، به کسب تجاربی ارزشمند بپردازد.

برخی از مهم‌ترین مزایای دوره کارآموزی  :

_ آشنا شدن با محیط‌های کاری

_ امکان تبادل تجربیات با سایر کارآموزان در حین دوره کارآموزی

_ محک زدن علایق کاری

_ به کارگیری خلاقیت در حل مسائلی که در حین دوره کارآموزی با آن مواجه می‌شوند

_ پیاده سازی روش‌ها و تکنیک‌های آموخته شده دانشگاه در محیط‌های واقعی

_ ایجاد فرصت برای ادامه همکاری با شرکت/ سازمان مربوطه (بسیاری از افراد با نمایش مناسب توانایی‌های خود در دوره کارآموزی، پیشنهادهای همکاری از سازمان‌ها دریافت می‌کنند)

_ آشنا شدن با بسیاری از موضوعات (مانند قوانین کار، بیمه، مالیات و قوانین و مقررات داخلی سازمان‌ها)

_ افزایش خودباوری دانشجو به واسطه بارور شدن توانایی حل مساله

_ آمادگی هر چه بیشتر برای فرصت‌های کاری در آینده

_ پی بردن به اهمیت مهارت‌های علمی و رابطه بین آنها و نحوه همکاری صاحبان مهارت‌ها و تخصص‌های مختلف و نقش هر کدام در پیشبرد کارها

نکات قابل توجه در انتخاب دوره‌های کارآموزی:

برای گذراندن دوره‌های کارآموزی سازمان‌ها و شرکت‌هایی را انتخاب کنید که به نوع فعالیت آن‌ها علاقه‌مند باشید.

انتخاب کارآموزی از سر اجبار و ناچاری نتیجه‌ش می‌شود نارضایتی.

یکی از نکات قابل توجهی که در روند جذب کارآموز با آن مواجه شدیم این بود که وقتی از یکی از دوستانی که برای کارآموزی اعلام آمادگی کرده بودند پرسیدیم علایق شما چیست و چرا بیست‌تاسی را برای کارآموزی انتخاب کردید؟ در جواب گفتند:” من به پرورش گل و گیاه علاقه دارم و اگر به گل و گیاه احتیاج داشتید خوشحال می‌شوم!”

نمی‌دانم این دوست عزیز قصد شوخی با ما داشت یا اینکه جای نامناسبی را انتخاب کرده بود.

چون در ادامه هم اعلام کرد “اگر به من این اطمینان را می‌دهید که به عنوان عضوی از تیم باشم، قبول می‌کنم که در این دوره شرکت کنم! دلم نمی‌خواهد از من بیگاری بکشند و آخرش هم هیچی! درست شبیه دوران دانشجویی و انجمن‌های علمی که کلی وقت گذاشتیم و کار کردیم.”

راستش فکر کردم به اینکه چرا و چگونه این اتفاق می‌افتد که کسی چنین برداشتی از دوره‌ کارآموزی داشته باشد.

به نتیجه مشخصی هم نرسیدم که چه عامل یا عواملی باعث چنین تفکری شده که دوره کارآموزشی را، بیگاری و مفت کاری قلمداد کنند. چون حداقل ۱۰ مزیتی که یک دوره‌ کارآموزی می‌تواند برای یک فرد داشته باشد را کمی بالاتر ذکر کرده‌ایم.


اگر تجربه‌ یا نکته‌ای در زمینه کارآموزی و یا انتخاب کارآموز داشته‌اید خوشحال می‌شویم در بخش کامنت‌های این نوشته، با ما به اشتراک بگذارید.

3 دیدگاه ها

 1. فاطمه گفت:

  خیلی عالی بود مطلبتون. احسنت

  ایده ای در همین زمینه مدت هاست فکرم رو مشغول کرده و کاری رو استارت زدم که اگه به نتیجه برسه تحولی در این حوزه ایجاد میکنه.
  به حداقل یکی دو نفر با تجربه در این زمینه و یک برنامه نویس و یک بازاریاب نیازه تا با کمک یک تیم قوی کار پیش بره.
  اگر علاقه مند باشید مایلم بیشتر صحبت کنم در موردش.

 2. سمانه افتخاری گفت:

  سلام
  این بی میل و رغبت بودن افراد در مورد کارآموزی باعث میشه که حتی افرادی که برای درس کارآموزی دانشگاه که باید ۲۴۰ ساعت را در یک محیط مرتبط با شغلشون کار کنند، با مشکل پیدا کردن محلی برای گذراندن کارآموزی شوند. رغبت کم من وشما در این دوران باعث کم شدن انگیزه افراد برای حتی پذیرش کارآموز می شود. یادم هست سال ۸۹ که برای واحد کارآموزی ام دنبال جایی بودک که اجازه دهند که خودم را محک بزنم. جاهایی که این امکان را فراهم میکردند خیلی محدود بودند. برای من دوران کارآموزی خیلی خیلی مفید بود. اعتماد به نفسم را برای ورود به بازار کار خیلی زیاد کرد و بسیار ماثر بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *