زمانی برای خلوت و تنهایی با خود
۱۴ آبان ۱۳۹۶
درباره ابزارها و دنیای دیجیتال(۲): ذهن ما باغچه است
۱۴ آذر ۱۳۹۶

معرفی کتاب: پایان‌های ضروری

چند هفته پیش مطلبی منتشر کردیم با عنوان «پاییز فصل هرس کردن است…» دوستی کامنت فرستاده بود که “نظر شخصیتون و قابل احترام، اما نقد دارم نسبت به این نوشته. مخاطب رو حذف کردن، هرس دوست، و برخی مطالب دیگه. می‌تونم متنی بنویسم و بدم شما اگه صلاح بود بذارید تو کانال؟” تا این لحظه که این متن رو آماده می‌کنیم نقدی و مطلبی برامون ارسال نکردن اما به نظرمون رسید شاید بد نباشه کتاب پایان‌های ضروری نوشته هنری کلاود رو معرفی کنیم که در حوزه تحول فردی و سازمانی نگاشته شده.

اگه پایان دادن و هرس کردن و کنار گذاشتن برخی رابطه‌ها و دوستی‌ها و حذف کردن‌ها رو نمی‌تونید بپذیرید و فکر می‌کنید درست نیست در مورد یک دوست یا یک شغل یا یک شی این‌طور فکر کرد و نظر داد، پیشنهاد می‌کنیم ادامه این متن رو بخونید. چرا که مفهوم پایان دادن و هرس کردن لازمه زندگی ماست حتی اگه مخالفش باشیم.

زیر سقف آسمان برای هر چیز زمانی است و فصلی:

زمانی برای تولد و زمانی برای مرگ؛

زمانی برای کشتن و زمانی برای شفا دادن؛

زمانی برای خراب کردن و زمانی برای ساختن؛

زمانی برای گریستن و زمانی برای خندیدن؛

زمانی برای سوگواری و زمانی برای پایکوبی؛

زمانی برای پراکندن سنگ‌ها و زمانی برای جمع‌آوری آن‌ها؛

زمانی برای درآغوش کشیدن و زمانی برای پس زدن؛

زمانی برای جست‌وجو و زمانی برای از پا نشستن؛

زمانی برای نگه داشتن و زمانی برای دور ریختن؛

زمانی برای گسستن و زمانی برای پیوستن؛

زمانی برای سکوت و زمانی برای سخن گفتن؛

زمانی برای دوست‌داشتن و زمانی برای بیزاری جستن؛

زمانی برای جنگ و زمانی برای صلح

 

پایان‌دادن‌ها لازمه زندگی و بالندگی شخصی و حرفه‌ای هستند.

گاهی لازم است برای زنده ماندن چیزی را از بین ببریم که روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌ایم؛ چیزی را ریشه کن کنیم که قبلا ساخته‌ایم. واپس‌زدن، از پا نشستن، دور ریختن و بیزاری جستن از آنچه زمانی برایمان عزیز بوده، همه و همه لازمه زندگی است.

به افراد سی چهل ساله‌ای فکر کنید که هنوز با والدین خود زندگی می‌کنند، آن‌ها نمی‌توانند کودکی را پشت سر بگذارند و به درستی وارد دوره بزرگسالی شوند و مسئله بزرگتر، بیشتر والدینی هستند که نمی‌توانند به الگوی نادرست و زیانبار وابستگی پایان دهند و بچه بزرگسال را از آشیانه بیرون کنند.

آن‌ها از نقش «یاری‌رسانی» که در واقع یاری رسان هم نیست دست بر نمی‌دارند. بر خلاف مادر جوجه آپچلیک انیمیشین piper . اما از یه جایی به بعد دیگه باید روی پای خودت بایستی…

در دنیای کسب و کار نیز عده‌ای به دلیل ترس از دست دادن امنیت حرفه‌ای، نمی‌توانند شغلی که مانع شکوفایی آنهاست، رها کنند. در نهایت اینکه ما آمادگی گام نهادن در راهی که باید طی شود، نداریم.

مفهوم پایان دادن را به صورت یک امر قابل پذیرش درآوریم، تا به جای تعجب کردن، انتظار آن را داشته باشیم و به عنوان بخشی طبیعی از زندگی با آن روبه رو شویم.

گاهی لازم است با خود فکر کنیم که به کار چه کسانی پایان دهیم؟ کدام کسب و کار را کنار بگذاریم؟ کدام رابطه را قطع کنیم؟ و…

اگر در کار و زندگی شخصی به بعضی از کارها پایان ندهیم، امروز می‌تواند دشمن فردای شما باشد و شاید فردایی که آرزویش را دارید و برایش نقشه کشیده‌ایم هرگز از راه نرسد. منطق این کار برای عده‌ای روشنِ روشن است و به‌راحتی آن را انجام می‌دهند. آن‌ها به کارهایی که مانع پیشرفتشان می‌شود، پایان می‌دهند، اما برای عده‌ای انجام چنین کاری دشوار است. کتاب پیش‌رو به این مشکل می‌پردازد و به شما می‌آموزد که چگونه این کارها و رفتارها را تمام کنید تا به اهداف خود برسید.

به‌پایان‌رسیدن و منقضی‌شدن، بخشی از قاعده هستی است و در زندگی فردی و امور اجتماعی باید با آن روبه‌رو شویم، وگرنه راکد و ایستا می‌مانیم و از بین می‌رویم.

پایان‌گرفتن و به انتها رسیدن، بخشی جدانشدنی از زندگی است و کتاب حاضر شما را با انواع گوناگون آن آشنا می‌کند. بی‌تردید تشخیص اینکه چه اموری باید کنار گذاشته شوند، ضامن پیشرفت شما خواهد بود، مانع بسیاری از شکست‌ها و ناکامی‌ها خواهد شد و رنج و پریشانی را از کار و حرفه شما دور خواهد کرد.

کارهای بسیاری که کاملاً پیش چشم شما هستند و باید پایان یابند، ولی شما حتی نمی‌دانید چرا باید این کار را بکنید یا چرا خود را از انجام این کار ناتوان می‌بینید. اما با مطالعه این کتاب نه‌تنها یاد می‌گیرید آن‌ها را ببینید و تشخیص دهید، بلکه راهکارهای مؤثری برای مقابله با آن‌ها نیز می‌آموزید.

خلاصه اینکه، امیدوارم با خواندن این کتاب بتوانید امور غیرضروری را که مانند مانع و سدی سر راه شما ایستاده‌اند، تشخیص دهید، به چندوچون آن‌ها بپردازید و سرانجام به آن‌ها پایان بخشید و دری به سوی آینده‌ای روشن‌تر بگشایید؛ آینده‌ای که همواره آرزویش را داشته‌اید!

این کتاب در ۱۴ فصل تنظیم شده

برخی از سرفصل‌های این کتاب:

پایان دادن: کار مثبت شروع نمی‌شود، مگر آنکه به کار منفی پایان دهیم.

هرس کردن: رشد و بالندگی مشروط به زدودن ناخواسته‌ها است.

پذیرش پایان‌های ضروری به عنوان یک اصل: فصول گوناگون زندگی را وارد جهان بینی خود کنید

به هنجار شدن رکود و ایستایی: درد هدف‌دار و درد بی‌هدف

رسیدن به لحظه هرس کردن و اصلاح: واقع‌بینی، ناامیدی، و نیرو گرفتن

و…

«پایان‌های ضروری» از مجموعه کتاب‌های «کلیدهای مدیریت زندگی» انتشارات صابرین نوشته دکتر هنری کلاود روانشناس و مشاور خودیاری است.

پیشنهاد بیست‌تاسی:

ما قبلا یک سخنرانی از گراهام هیل درباره ضرورت حذف کردن چیزهای زائد در زندگی و تأمل بیشتر در هنگام تصمیم‌گیری برای خریدن چیزهای جدید و سبک‌تر شدن، با عنوان وسایل کمتر خوشحالی بیشتر، در آپارات بیست‌تاسی به اشتراک گذاشتیم که بی‌ربط به این بحث نیست. پیشنهاد می‌کنیم چند دقیقه‌ای وقت بگذارید و اون رو هم تماشا کنید و اگر تجربه‌ای دارید که می‌تونه برای ما بیست‌تاسی ساله‌ها مفید باشه با ما به اشتراک بگذارید.

 بی‌رحمانه حذف کن یکی دیگه از مطالب بیست‌تاسی که با همکاری دوستان خوبمون در شنوتو ضبط شده و می‌تونید از اینجا بشنوید:

 

سمانه عبدلی
سمانه عبدلی
سمانه جدیت عجیبی در پیگیری کارها داره و در این راه با هیچ‌کس شوخی نداره. باور داره که انسان‌ها بیشتر از اینکه محدودیت‌های محیطی داشته باشند، محدودیت‌های ذهنشون مانع دیدن و کشف فرصت‌ها می‌شه . با تیم بیست‌تا‌سی همراه شده تا نیمه‌ی دوم بیست‌تا‌سی سالگی خودش رو با بیست‌تاسی ساله‌ها و برای بیست‌تاسی ساله‌ها صرف کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *