کوله پشتی95«عباس فراهانی»
۶ اردیبهشت ۱۳۹۵
ما همه باهوشیم
۹ خرداد ۱۳۹۵

تجارب زندگی بزرگان

تجارب زندگی بزرگ‌ترین معلم انسان است. از طریق تجربیات، شما به حقایق و رموز زندگی پی خواهید برد و از این طریق شخصیت شما به مرور رشد خواهد کرد. تجربه موثرترین و سریع‌ترین روش یادگیری انسان از جامعه است.

بسیاری از تحلیلگران انگلیسی از «فرانسیس بیکن» گرفته تا «لاکز» و «هیوم» تاکید می‌کنند، کل دانش آنان متاثر از تجارب‌شان می‌باشد. به معنی دیگر، ما انسان‌ها با اندیشه‌های بکر متولد می‌شویم، و به هر نسبت و طریقی که از آن پس رشد و پیشرفت کنیم، در اثر تجارب زندگی است.

بنابراین در دوران جوانی تا حد ممکن در کسب تجربه فراوان و وسیع تلاش کنید، تا وجودتان عمق و ابعاد وسیع‌تری پیدا کند. از این طریق شما به رموز نهفته زندگی پی خواهید برد. کنفسیوس معتقد بود چنانچه همراه دو نفر قدم بزنید، حداقل یکی از آن دو نفر معلمی برای شما خواهد بود.

*هر چیزی در زندگی را تجربه کنید، به جز مواردی که از نظر اخلاقی غیر قابل تاییدند. غیر از این موارد هیچ چیز در زندگی نیست که شما نباید تجربه کنید. با شدت ورزش کنید، سخت علم بیاموزید و تا جایی که می‌توانید با دیگران دوستی کنید و حتی عاشق شوید. زمین را بیل بزنید، رانندگی یاد بگیرید، کوه‌نوردی کنید. یک بار تجربه کردن بهتر از هرگز تجربه نکردن است، زیرا قبل از این‌که بخواهید راجع به مطلبی در عمق صحبت کنید، باید موضوع را دقیقاً تجربه کرده باشید و قبل از این‌که چیزی را جزء به جزء بشناسید، باید آن را تجربه کنید.

تجربه بزرگ‌ترین آموزگاری است که شما می‌توانید داشته باشید.

*هرگاه فرصت دارید سفر کنید، سفر کنید، چنان‌چه به طور صحیح با این موضوع روبه‌رو شوید، افق‌های متنوع و جدیدی برابر خود خواهید دید. فقط برای سرگرمی مسافرت نکنید و اگر در هر سفر چیز تازه‌ای نیاموزید، سفرتان کاملاً بیهوده خواهد بود. طی سفرهای‌تان دقیق باشید و به هر چیزی توجه کنید. تفاوت جاهای مختلف را با هم مقایسه کنید و از ویژگی‌های هر محل مطلع شوید. نظر اجمالی کافی نیست، به چیزهایی بیش از ظواهر توجه داشته باشید. کنجکاوی باید یکی از توشه‌های اصلی سفرتان را تشکیل دهد.

هیچ نقطه‌ای در جهان وجود ندارد که ارزش دیدن نداشته باشد، البته سفر به بعضی از نقاط دنیا مناسب و سودمندتر است. به عنوان مثال: سفر به سرزمین‌ها و کانون‌های فرهنگی غنی و نقاط تاریخی دنیا.

photo_2016-05-01_13-21-59

*دوستان متنوع و مختلف داشته باشید. دوست خوب به اندازه‌ی سفر حائز اهمیت است. دوستان متعدد در دوران تحصیل بسیار نافع و سودمند هستند. داشتن ارتباط‌های مختلف در سطح جامعه می‌تواند بسیار به شما کمک کند. زیرا هرگز نمی‌دانید دوستان آتی شما چه کسانی خواهند بود. بتابراین سعی کنید دوستان زیاد و دشمنان اندک داشته باشید.

یک نکته را فراموش نکنید، در تمام مراحل زندگی عمق دوستی‌های واقعی را فدای تعداد دوستی‌ها نکنید. صدها دوست، بدون داشتن یک دوست واقعی، بی‌فایده است. احتمال دارد که آشنایان در مواقع نیاز به انسان پشت کنند، ولی یک دوست واقعی هرگز زمانی که به او احتیاج دارید، شما را ترک نمی‌کند. مطمئن شوید که دوستی‌تان واقعی و عمیق است.

*در انجام هر کاری مصمم باشید. اگر به اطراف نگاه کنید، متوجه خواهید شد که هر چیزی در اطراف‌تان حکم معلم را دارد و مکان‌ها مانند مدارسی هستند که شما می‌توانید در آن‌ها آموزش ببینید. به عنوان مثال: وقتی که در خیابان قدم می‌زنید. یا در سطح شهر حرکت می‌کنید، در اتوبوس یا مترو به حالت خلسه نشستن حاکی از بی تصمیمی و کمی اراده‌ی شماست. خلاق باشید و کتاب بخوانید یا  از طریق نرم افزارهای تلفن همراه یک زبان جدید بیاموزید و زبان خارجی گوش دهید.

*همواره کتابی به همراه داشته باشید. زیرا کتاب به معنای تجارب غیر مستقیم زندگی است. به منظور این‌که طول عمر عادی یک انسان برای کسب کلیه تجارب مستقیم کفاف نمی‌کند. بنابراین ما می‌توانیم به طور وسیع از تجارب دیگران، یعنی کتاب بهره‌مند شویم.

2030

تجربه‌هایی که احتمال دارد به جز کتاب هرگز با آن‌ها روبه‌رو نشویم. البته تجربه‌های مستقیم بسیار واقعی‌تر خواهند بود ولی به لحاظ محدودیت‌هایی که اشاره شد باید به تجربه‌های دیگران، بها و ارزش دهیم. یکی از بهترین روش‌های فراگیری و کسب تجربه فراوان غیر مستقیم از طریق مطالعه است.

مطالعه‌ی کتاب باید به همان طریقی باشد که دوست پیدا می‌کنید و متنوع و وسیع. دوستان متعددی داشته باشید و به همان نسبت هم کتاب‌های متنوعی بخوانید. همانطوری که دوستان خوبی دارید، کتاب‌های سودمند و مفید مطالعه کنید. مطالعه‌ی سطحی کتاب مثل این است که دوستان فراوانی داشته باشید ولی یک دوست واقعی نداشته باشید.

بنابراین مطمئن شوید که مطالعه‌ی شما دقیق و عمیق است. هر کتابی را به همان گونه‌ای که برای یک دوست خوب احترام قائلید، مطالعه کنید. خواندن سطحی حتی 100 کتاب، بیهوده است. همواره کتاب مناسب و خوبی برای مطالعه در اوقات فراغت همراه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *